Proje Sunumu Nasıl Olmalı

Bilimsel projenizi nasıl sunacaksınız

Bilimsel çalışmaların önemli bir yönü de; fikirleri, bilgileri ve sonuçları iletmektir. Bilim adamları buluşlarını bilimsel makale ve dergilerde yazarlar ve bilimsel toplantılarda sunarlar. İyi bir sunuş yapmayı öğrenmek, bilim adamları ya da bir fikri insanlara iletmek isteyen herhangi biri ya da genç bir mucit için değerli bir beceridir. Sunuş, proje boyunca harcadığınız zaman ve emeğin son ürünüdür, proje ve seyirciler arasındaki iletişim ya da bilimsel proje yarışmasına katılacaksanız jüri ile sizin aranızdaki iletişimdir.

Sunuşunuzu yaparken stant kuracaksınız. Stant kurmanın da belli kuralları vardır. Stant, deney, model, rapor, özetle proje boyunca aldığınız notların olduğu günlüğünüzün yer aldığı masa ile proje adı altında, proje amacının, varsayımının, yöntemin, bilginin, grafik, şekil ve fotoğrafların belirli bir düzenle bulunduğu panodan oluşur.

Başarılı Bir Stant İçin…

Stant, seyircilerin kolayca anlayabileceği şekilde düzenlenmelidir. Tüm bölümler birbirinden ayrı durmalıdır. Planlılık ve düzenlilik ilkesini uygularsanız sonuç başarılı olur. Karışık bir stant seyircilerin aklını karıştırır.

Materyalleri panoya dikkatlice tutturun. Sunuş sırasında birden düşmesin, sağa sola kaymasın. Masanızdaki materyallere dikkat edin. Masadan yanlışlıkla düşmeyecek şekilde yerleştirin.

Eğer deney yapacaksanız, deney şartlarını sağlayın.

Panonuzdaki yazıların okunabilir olmasına dikkat edin, yazı karakterini seçerken açık ve net olmasına özen gösterin

Stantınızda nasıl sunuş yapacağınızı önceden planlayıp size gereken alanı ayarlayın. Yeriniz dar ya da geniş olursa bir takım güçlükler yaşayabilirsiniz. Konu başlığınız panonuzun en belirgin yanıdır. Stantınıza bakıldığında ilk dikkat çekici olan projenizin adı olsun.

Genellikle bilimsel proje yarışmalarında sunuş, jürinin değerlendirmesini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Çünkü sizin sunuşunuz sadece jüri için değil. Herhangi bir seyirci için projeye ne kadar hakim olduğunuzu gösterecektir. Ve çocuklar için ilk izlenim önemlidir.

Jürinin ya da herhangi bir seyircinin nasıl olsun istersiniz? Projenizin planlanması ve düzenlenmesi başarılıysa her şey yolunda demektir.

Bu planlamayı ve düzenlemeyi seyircilere yansıtmak istiyorsanız, yine iyi bir planlama düzenleme yapacaksınız.

Masada ve panoda yer alacak materyalleri belirli bir düzenle sergileyin masada deney ya da model, rapor, özet ve günlük yer alacak. Panoda projenin adının altında solda amacınız, varsayımınız, sorunuz ya da merak ettiğiniz konu, kullandığınız yöntem, ortada bilgiler, resim, grafik ve fotoğraflar sağda ise sonuç ve değerlendirme sırayla yazılmalıdır.

Sunuşunuzu eğlenceli ve etkili yapabilirsiniz. Bunun için, işin içine şov katın.

Dikkatleri üzerinize çekin. Seyircileri projenize daha yakından bakması için stantınıza davet edin.

Seyircilerin projenizi incelemesi, özet bilginizi ya da raporunuzu okuması için teşvik edin.

Yaptığınız iletişimle profesyonel bir iş yaptığınızı hissettirin

Renkler ve resimler dikkat çeker. Bir ya da iki renk kullanın. Bazen çok renkli stantlar insanları şaşkına çevirir.

Kontrast renkleri kullanmak “örneğin siyah ile beyazı, kırmızı ile yeşili” daha etkili olabilir.

Renkleri projenizin içeriğini yansıtmak için de kullanın. Bitkilerle ilgili bir proje için; yeşil, hava ya da suyla ilgili bir proje için; mavi kullanabilirsiniz.

Fosforlu renkler dikkat çeker ama projenizin ciddiyeti azalabilir.

Bazı renkler bir araya gelince hoş bir görüntü olur, ama bazıları da bir araya gelince zevksiz bir şey ortaya çıkar.

Koyu renkleri kullanırken dikkatli olun. Stantınız az ışık bir yerde olursa, seyirciler sunuşunuzu görmekte güçlük çekebilir.

Panonuza projenizi açıklayacak resimler yerleştirebilirsiniz.

İlk izlenimin önemli olduğunu biliyorsunuz artık. Projenizin başlığı seyircileri kendine çekecek özellikte olmalıdır. Belirli bir uzaklıktan görülebilmelidir.

Sözlü sunuş! Kişisel görünümünüzden ve kendinizden emin olun. İyi bir görünüş karşınızdakine güven verir.

Gülümseyin. Gülümseyerek ve rahat davranarak karşınızdakileri de rahatlatın. Projenizin her şeyini siz biliyorsunuz. Karşınızdakiler projenizi merak ediyor, incelemek ve bilgi almak istiyorlar. Unutmayın, onlara her şeyi siz anlatabilirsiniz.

Seyircilerin gözlerine bakın. Araştırmanın hakkında önemli bilgilerin söyleyin. Ne, neden ve nasıl yaptığınızı, ne bulduğunuzu ve nasıl değerlendirdiğinizi stantınızdaki malzemeleri kullanarak anlatın.

Kendinizi konuşma kartları hazırlayabilirsiniz. Nasıl sunuş yapacağınızı, stantınızdaki hangi malzemeleri nerede kullanacağınızı belirleyin. Ama unutmayın, seyirciler merak edip, sorular soracaklardır. Yine unutmayın, bu projeyi siz yaptınız, her türlü soruya cevap verebilirsiniz.

Eğer şimdiye kadar projenizde bilimsel yöntemi kullanıp, proje boyunca notlar alıp, raporunuzu iyi bir şekilde hazırlayıp, planlı ve düzenli çalıştıysanız ve bir de stantınızı iyi ve özenle bir şekilde düzenlediyseniz başarılı olacaksınız.

Aranan Kelimeler: